,,A Classroom with a Door to the World- Teaching and Learning with ICT tools’’

W lutym bieżącego roku, w zamorskim terytorium Francji- Gwadelupie- odbyło się międzynarodowe szkolenie w ramach projektu Erasmus dla nauczycieli: ,,A Classroom with a Door to the World- Teaching and Learning with ICT tools’’.

Tytuł kursu, w którym brałyśmy udział ma symboliczne znaczenie. Nawiązuje do klasy bez ścian, bez barier, której uczniowie otwarci są na nowe inicjatywy, poznanie świata, poszukiwanie nowych rozwiązań.

Jednym z założeń kursu było rozwijanie wśród jego uczestników zachowania i promocji niematerialnego dziedzictwa kulturowego w erze cyfrowej globalizacji. W kursie udział wzięły nauczycielki z Niemiec, Litwy, Słowenii i Polski.

Kurs składał się z wykładów, zajęć praktycznych, wizyt, dyskusji. Treść tematyczna każdego dnia opierała się na uczeniu się poprzez doświadczenie, a następnie refleksję nad orientacją cyfrową młodego pokolenia. Dni doświadczeń na temat opowiadania historii, lokalnych zwyczajów, tradycji, muzyki i tańca, inspiracji artystycznej były wzmocnione poprzez dzielenie się tymi doświadczeniami za pomocą różnych narzędzi WEB 2.0. Wśród nich Animoto,  Smilebox, Picturetrail, Padlet. Kurs był wspierany ponadto przez projekt eTwinning.

Uczestnicy kursu wymieniali się również dobrymi praktykami w zakresie stosowania TIK w codziennej pracy w szkole. Duży nacisk został również położony na doświadczenia kursantów w dziedzinie współpracy międzynarodowej, projektów Erasmus oraz międzyszkolnych wymian zagranicznych.

Możliwość uczestniczenia w programie Erasmus rozwija i wzbogaca warsztat pracy nauczycieli a także zwiększa motywację do codziennej pracy i przekazywania swojej wiedzy uczniom.

Lucyna Bajak

Agnieszka Ochinowska